پارامترهای خط فرمان گوگل

 

پارامترهای خط فرمان گوگل

 

ترجمه صفحه

Google حالا به انگلیسی زبانان قابلیت استفاده از بسیاری از صفحات غیر انگلیسی را می دهد.

اگر جستجوی شما نتایج غیر انگلیسی داشته باشد یک لینک به صفحه ترجمه شده انگلیسی آن در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

اگر می خواهید چکیده و عنوان اسناد یافته شده برای جست وجوی شمابه انگلیسی ترجمه شوند، گزینه ی ترجمه درصفحه تنظیمها را فعال کنید. با این کار گوگل به صورت خودکار چکیده وعنوان سندهای یافته شده را به انگلیسی ترجمه خواهد کرد.


فایلهای PDF را پیدا کن

فهرست سندهایی که گوگل برای پرسش شما می یابد، اکنون فایلهای PDF.را نیز دربرمی گیرد. نوشتار این فایلها به هر زبان و خطی که باشد، بدون وابستگی به سیستم عامل، مرورگر و فونت، به صورت کامل در نرم افزار ادوبی آکروبات نمایش داده می شود. گرچه اینگونه فایلها به اندازه ی سندهای HTML رایج نیستند، اغلب اطلاعات ارزشمندی رادربردارند که در دیگر سندها یافت نمی شود.

برای این که مشخص شود کدام یافته به صورت یک فایل PDF. عرضه شده است، واژه [PDF] به رنگ آبی روبروی عنوان سند درج می شود.به این ترتیب خواهید دانست که برای نمایش این سند، نرم افزار Adobe Acrobat Reader  اجرا می شود. روی پیوند عنوان سند کلیک کنید تا به فایل PDF. دست یابید. (اگر نرم افزار آکروبات در رایانه ی شما نصب نباشد، به صورت خودکار به سایت دریافت رایگان این نرم افزار هدایت خواهید شد(

در مورد فایلهای PDF. پیوند آشنای"Cached" جای خود را به "نسخه ی متنی" می دهد. نسخه ی متنی رونوشتی از سند پی دی اف است که همه ی اطلاعات صفحه آرایی آن حذف شده است.

دستور filetype:pdf-

اگر نمی خواهید سندهای PDF. در فهرست یافته های پرسش شما ارایه شوند، کافیست دستور filetype:pdf-  را در کنار پرسش خود درون پنجره ی جست وجو درج فرمایید.


پیوندهای ازپیش ذخیره شده

گوگل از هر صفحه یك عكس ذخیره میكند تا براى زمانى كه صفحه اصلى اگر موجود نبود نسخه پشتیبان داشته باشد. اگر شما برروى لینك Cached كلیكى كنید، صفحه اى را خواهید دید كه ما آنرا ضمیمه كرده ایم.

وقتى كه صفحه cach شده نشان داده میشود، این صفحه داراى یك هدر در بالاى خود است كه در آن قسمت نسخه cach شده را یادآور میكند. جاهایى كه برجسته شده اند با عث میشوند تا شما قسمت مورد نظر خود را راحت تر پیدا كنید.

لینك "ذﺨﻴﺭه شده" براى سایتهایى كه ضمیمه نشده اند موجود نخواهد بود، و همینطور این لینك براى مالكینى كه این لینك را نخواهند نیز موجود نخواهد بود.


صفحات مشابه

وقتى شما برروى Similar Pages براى دیدن نتیجه یك جستجو كلیك كنید، گوگل به صورت خودكار صفحات مربوط را براى رسیدن به نتیجه اكتشاف میكند.

لینك "صفحات مشابه" استفاده هاى زیادى دارد. تگر شما محتوى سایت خاصى را در نظر دارید، ولى میخواهید كه آن بیشتر خواسته هاى شما را براورده كند، این لینك میتواند سایتهاى مشابه بنسبت موضوع شما را نیز ارایه كند.

گوگل صفحات متعددى را براى میلیونها صفخات وب پیدا میكند. البته چیزى كه مهم است اینست كه صفحه اى كه با موضوع شما درخور باشد پیدا شود. براى مثال، گوگل ممكن است قادر به پیدا كردن صفحات مربوط به home page  شخصى شما نباشد، اگر این صفحات حاوى اطلاعات مربوط به صفحه اصلى نباشند.


كشف كنید كه چه كسانى به شما لینك هستند

بعضى كلمات، وقتى با یك دونقطه دنبال شوند، یك معناى ویژه اى را براى گوگل خواهند داشت. یكى از ىشترین كلمات براى گوگل عملگر :link است. پرسش link: به شما مقصد URL را نشان میدهد. براى مثال،  link:www.google.com به شما تمام صفحاتى را كه به گوگل لینك هستند را نشان میدهد. شما در مقابل این عملگر فقط میتوانید آدرس اینترنتى بنویسید نه موضوع جستجوى خود را.

   


منحصر كردن به دامین

بعضى از كلمات به همراه یك دونقطه برا گوگل معناى بخصوصى را دارند. یكى از این كلمات عملگر site: است. این كلمه به همرا آدرس دامین در جلوى آن باعث میشود تا جستجوى شما فقط در دامین یا سایت معین شده باشد.

براى مثال، جهت جستجو یك خبر در گوگل، وارد كنید:

  

 

 


یا شانس یا اقبال!!

دكمه "I'm Feeling Lucky" شما را مستقیما به اولین صفحه وبى كه گوگل براى چستجوى شما برگردانده است میبرد. در این حالت شما نتایج دیگر حاصل آمده از جستجوى خود را دیگر نمیبینید. این حالت معمولا در زمانى استفاده میشود كه شما عجله داشته و فقط نتیجه بدست آمده براى شما مهم است.

براى مثال، براى جستجوى وب سایت دانشگاه Stanford، كلمه Stanford را در فیلد جستجو وارد كرده و برروى دكمه "I'm Feeling Lucky" كلیك كنید. سپس گوگل شما را مستقیما به وب سایت رسمى این دانشگاه در آدرس  www.stanford.edu  میبرد.

   


جستجوی تصاویر

جستجوی تصویر در Google با داشتن بیش از 250 میلیون تصویر قابل مشاهده در فهرست خود، جامعترین مجموعه در کل وب می باشد.برای استفاده از جستجوی تصویر به صفحه جستجوی پیشرفته و یا  http://www.google.com/imghp?hl=fa  بروید و عبارتی را در جعبه جستجوی تصویر وارد کنید و سپس دکمه جستجو را انتخاب کنید.در صفحه نتایج تصویر کوچک شده را انتخاب کنید تا روایت بزرگتری از تصویر و همچنین صفحه ای که تصویر در آن قرار دارد را مشاهده کنید.

تصاویری که توسط سرویس Google Image Search مشاهده می کنید ممکن است که کپی رایت داشته باشند.هرچند که شما می توانید آنها را بیابید و یا مشاهده کنید، ولی به شما هیچ حقی داده نمیشود جز حق مشاهده آنها از طریق وب.از اینرو اگر مایل به استفاده از هر یک از تصاویری هستید که به وسیله سرویس گوگل پیدا کرده اید به شما پیشنهاد می کنیم که با صاحب آن سایت برای اجازه استفاده از تصویر تماس بگیرید.


امکان جستجو بر اساس رنگ به Google Image Search اضافه شد

چند وقتیه که Google Image Search مشمول تغییراتی برای تسهیل و بهبود عمل جستجو از طرف گوگل شده؛ از جمله گزینه جستجو براساس محتوا ( News Content , Faces , Clip Art ,… ) که چند ماه پیش ارائه شد و سیستم Google Suggest هم که اخیرا به سرویس جستجوی تصاویر گوگل  اضافه شد.

وبلاگ گوگل ویژگی جدید جستجو بر اساس رنگ رو معرفی کرد که در نوع خود بسیار جالبه. این ویژگی این امکان رو در اختیار کاربر قرار میده تا تصاویر رو بر اساس رنگ مورد جستجو قرار بده.

در ادامه نتایج مربوط به جستجو برای کلمه butterfly رو مشاهده می کنید که یک بار براساس رنگ قرمز و بار دیگر رنگ آبی انجام شده.

butterfly-red-google-image-search

همانطور که در تصاویر می بینید رنگ پروانه ها متناسب با رنگ انتخاب شده است.

butterfly-blue-google-image-search

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 31 فروردین 1388    | توسط: نوید صادقی    |    | نظرات()