تعریف دانشگاه الکترونیک / دانشگاه الکترونیک چیست


 E-univercity

در جهان متحول در عصر اطلاعات صرفا نمی‌توان با اتكا به روش‌های سنتی امور جامعه را پیش برد، و ورود به عرصه جدید ‪ IT‬ و ‪  ICT‬زمینه‌های متعدد و متنوعی از فعالیت‌های اجتماعی، اقتصادی، آموزشی و فرهنگی را پیش روی افراد قرار داده است.
دانشگاه علم و صنعت ایران با انتشار بروشوری درباره آموزش در دانشگاه الكترونیكی اعلام كرد، در دانشگاه الكترونیكی، آموزش با استاندارد آموزش حضوری ارایه می‌شود و یكی از مزایای آموزش الكترونیكی امكان برگشت مكرر به تمام یا بخشی از مفاد یك جلسه درس است.
در حالیكه دانشجوی حضوری فقط یكبار فرصت دارد مطالب درسی را از استاد بشنود. هم چنین مراحل تقاضای پذیرش در دانشگاه الكترونیكی مستلزم سفرهای درون شهری و برون شهری نیست.
زمانیكه داوطلب تصمیم بگیرد از طریق آموزش الكترونیكی تحصیل در دانشگاه را دنبال كند به سادگی از طریق كامپیوتر خود به پایگاه اینترنتی دانشگاه متصل شده و پرسشنامه تقاضای پذیرش را تكمیل و در مهلت مقرر از طریق وب سایت ارسال می‌كند.
داوطلب فقط یك بار لازم است جهت ارایه مدارك و مستندات مورد نیاز با دانشگاه مكاتبه كند و از آن پس تمامی ارتباطات او از طریق شبكه میسر می‌شود.
در دانشگاه الكترونیكی دانشجویان در نزد خانواده خود و شهر محل اقامت بدون نگرانی به تحصیل ادامه می‌دهند و با چالش‌های فرهنگی و اجتماعی كمتری مواجه خواهند بود.
شكل و ابزار آموزشی عملا كمك می‌كند تا مهارت‌های دانشجویان در زمینه‌های ‪ IT‬ افزایش یابد كه این امراز عوامل مهم و موثر در شغل یابی است.
همچنین تحصیل از طریق آموزش الكترونیكی به دو صورت تمام وقت و نیمه وقت و به عنوان رشته دوم برای دانشجویان حضوری دانشگاه‌ها امكان پذیر است.
دانشجویان بعد از گذراندن تمام دروس تصویب شده برای رشته مورد نظر طبق برنامه درسی مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دانش آموخته اعلام می‌شود و مشمول دریافت دانشنامه می‌شود.
مدرك كارشناسی آموزش الكترونیكی نیز مانند اموزش حضوری در دانشگاه مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.
نحوه برگزاری امتحانات نیز به صورت حضوری در تاریخ‌های معین برگزار می شود و امتحان میان ترم و كوئیز از طریق شبكه كامپیوتری انجام می‌شود.
اعلام نمرات امتحانی دانشجویان نیز به این صورت است كه دانشجویان با داشتن رمز ورود به شبكه قادر هستند از نتایج امتحان میان ترم، كوییزها و امتحان پایان ترم در شبكه و پایگاه اینترنتی آموزش الكترونیكی مطلع شوند و چنانچه دانشجو نسبت به نمره خود اعتراض داشته باشد می‌تواند از طریق شبكه تقاضای تجدیدنظر كند و پاسخ تجدید نظر را از طریق اینترنت دریافت كند.
حداكثر طول دوره كارشناسی آموزش الكترونیكی شش سال و حداقل آن چهار سال است و آموزش به صورت ترمی واحدی انجام می‌شود و طول مدت هر ترم شامل زمان برگزاری امتحانات حداقل سه ماه است.
شرایط پذیرش دانشجویان آموزش الكترونیكی،پذیرش در ترم اول دانش پذیر، حد نصاب معدل ‪ ،۱۳‬آشنایی كامل با كامپیوتر و شبكه رایانه‌ای و از لحاظ ضوابط عمومی مجاز به ادامه تحصیل باشد.

منبع:

http://www.itdevelopteam.com

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 17 بهمن 1387    | توسط: نوید صادقی    |    | نظرات()